در این مقاله درباره ی زنجیر و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید، توضیح میدهیم.

GetImage

هر کسی در صنعت احتمالاً با زنجیر آشنایی دارد و حتی شما هم ممکن است سال ها یا حتی دهه ها از آنها استفاده کرده باشید. طیف گسترده ای از گزینه های موجود در بازار و همچنین راهنماها وجود دارند که به شما کمک می کنند تا بفهمید از کدام زنجیر باید استفاده کنید. در این مقاله مجموعه ای از اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم، از جمله مروری بر انواع زنجیر، مواردی که باید قبل از انتخاب و یا قبل از استفاده از زنجیر خود بدانید و همچنین توصیه های بازرسی، مراقبت و نگهداری برای اطمینان از منطبق بودن و ایمنی. اگر در مورد تجهیزات بالابری یا روش بلند کردن سوالی دارید و یا در مورد آن اطمینان ندارید، همیشه با یک متخصص مشورت کنید و هرگز حدس نزنید زیرا ایمنی هرگز نباید به خطر بیفتد!

 

انواع زنجیر

پیکربندی زنجیر بر اساس پایه های زنجیر است. زنجیر در مدل های مختلفی از جمله ۱، ۲، ۳ یا ۴ پایه و همچنین طول های مختلف از ۱ متر تا بیش از ۳۰ متر ارائه می شود. همچنین طیف وسیعی از ۸ میلی‌متر تا ۳۲ میلی‌متر نیز موجود است، اما انتخاب آنها به این بستگی دارد که چه باری را و چگونه میخواهید بلند ‌کنید. متداول‌ترین مجموعه‌های زنجیر مورد استفاده در زیر نشان داده شده‌اند، همچنین مجموعه‌های ویژه‌ای که ممکن است برای بلند کردن بارهای خاص استفاده شوند.

Chain slings 2

انتخاب زنجیر

 

قبل از انتخاب زنجیر باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 

 1. بار – جرم
 2. هدروم
 3. نوع بار – فولاد، کانتینرهای حمل و نقل، الوار، کشتی ها و غیره.
 4. طول زنجیر
 5. روش استفاده از زنجیر
 6. عناصر محیطی مانند خوردگی یا گرما.

 

بازرسی زنجیر قبل از استفاده

 

برای بازرسی کردن زنجیر قبل از استفاده باید به موارد زیر توجه داشته باشد:

 

 1. زنجیر را قبل از بازرسی تمیز کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که زنجیر به درستی برچسب گذاری و تأیید شده است.
 3. هر حلقه زنجیر باید به طور جداگانه برای هرگونه علائم سایش، پیچ خوردگی، کشیدگی، بریدگی، ضربه، آسیب حرارتی، تغییرات شیمیایی یا خوردگی بیش از حد بررسی شود.
Chain slings 3
 1. هر پیوند فرسوده باید برای تعیین درجه سایش اندازه گیری شود، که در هیچ صفحه ای نباید از ۱۰٪ تجاوز کند.
 2. لینک های ترمینال بالا و پایین، قلاب ها و غیره، باید برای هرگونه علائم اعوجاج بازرسی شوند، به عنوان مثال گشاد شدن هر دهانه گلو قلاب.
 3. پیوندهای اتصال یا کانکتورهای زنجیر باید از نظر هرگونه نشانه سایش در نقاط باربر و از نظر استفاده بیش از حد پین بار بررسی شوند.
 4. سایش ممکن است تا زمانی که ضخامت هر بخش فرسوده به میزان ۱۰٪ از بخش اسمی در هر صفحه کاهش یابد تحمل شود.
Chain slings 4
 1. پیوندهای زنجیر یا اتصالاتی که دارای هر گونه نقص هستند باید به وضوح علامت گذاری شوند تا نشان دهنده رد شدن باشد و زنجیر باید تا زمان تعمیر مناسب از سرویس خارج شود.
 2. زنجیرهای دارای اتصالات آسیب دیده را می توان با تعویض اتصالات تعمیر کرد، اما کل مجموعه زنجیر باید قبل از بازگرداندن به سرویس آزمایش بار اثبات شود. هر زنجیرآسیب دیده باید از بین برود.

 

مراقبت در استفاده

زنجیر همیشه باید مطابق با تمرین خوب بلند کردن و دکل زنی و مطابق با توصیه های سازنده استفاده شوند. استفاده نادرست از زنجیر می تواند منجر به موقعیت خطرناکی شود که می تواند باعث آسیب به اموال، آسیب های جدی یا مرگ شود.

 1. اپراتور باید وزن بار را تا حد امکان به دقت تعیین کند.
 2. اطمینان حاصل کنید که جرثقیل یا سایر تجهیزات بالابر و نقاط بالابر برای بلند کردن بار کافی هستند.
 3. محلی را که قرار است بار در آن فرود آید از قبل آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که زنجیر به گونه‌ای به دام نمی‌افتد که قلاب را نتوان با دست انجام داد.
 4. سازگاری زنجیر با قلاب جرثقیل و نقاط بالابر روی بار را بررسی کنید.
 5. اطمینان حاصل کنید که زنجیر عاری از پیچ و تاب است و از هر گوشه تیز بار محافظت می شود.
 6. اطمینان حاصل کنید که بار به طور یکنواخت روی تمام پایه های زنجیر توزیع شده است. این را می توان با استفاده از قلاب های کوتاه کننده تسهیل کرد.
 7. هنگام استفاده از چوک هچ، باید اجازه داد که نیش موقعیت خودش را بگیرد.
 8. به آرامی بالابر را شروع کنید و به تدریج شلی را از بین ببرید.
 9. باید مراقب بود که بار در طول بالابر ثابت بماند.
 10. یک بالابر آزمایشی باید قبل از عملیات آسانسور کامل انجام شود. اگر بار متعادل نیست، باید آن را پایین آورده و تسمه ها را دوباره در موقعیت خود قرار دهید.
 11. قلاب های زنجیر یک زنجیر چند پا باید به گونه ای قرار گیرند که از بار به سمت بیرون باشند.

 

نگهداری و جابجایی

زنجیر باید روی قفسه ای با طراحی مناسب در مکانی تمیز و خشک نگهداری شوند. اگر می‌خواهید قلاب‌های خود را برای مدت طولانی نگهداری کنید، قبل از نگهداری به آرامی آنها را روغن کاری کنید.

هشدار! زنجیرها نباید در محلول های اسیدی، در معرض دود اسید یا سایر محیط های خورنده استفاده شوند و هرگز قلاب ها را حرارت یا عملیات حرارتی نکنید.

 

 

حرارت

با افزایش دمایی که یک اسلینگ در حین کار به آن می رسد، استحکام آن کاهش می یابد. باید دقت شود که حداکثر دمایی که می تواند توسط زنجیر در سرویس به آن برسد، در نظر گرفته شود.

 

دمای زنجیر                                                            قدرت زنجیر

تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد                                               ۱۰۰%

۲۰۰ درجه سانتیگراد – ۳۰۰ درجه سانتیگراد                     ۹۰%

۳۰۰ درجه سانتیگراد – ۴۰۰ درجه سانتیگراد                     ۷۵%

بیش از ۴۰۰ درجه سانتیگراد                                  استفاده نکنید

 

توجه: استفاده از زنجیر در این محدوده دمایی به معنی کاهش دائمی در استحکام زمانی که زنجیر به دمای معمولی باز می گردد، نیست. اگر زنجیرها به طور تصادفی در معرض دمای بیش از حداکثر دمای مجاز ذکر شده در بالا قرار بگیرند، باید از سرویس خارج شوند و برای بازرسی، آزمایش و/یا تعمیر یا تعویض به شرکت سازنده بازگردانده شوند.

 

محدودیت بار کاری

محدودیت بار کاری (WLL, Working Load Limit) حداکثر باری است که تحت شرایط عمومی استفاده می تواند توسط یک زنجیر تحمل شود. شرایط عمومی استفاده معادل طبقه بندی گروهی مکانیسم های جرثقیل M3 است که در AS 1418.1 مشخص شده است.

تحت شرایطی غیر از شرایط عمومی استفاده (مانند شرایط شدید یا شرایط خطرناک مربوط به ایمنی پرسنل)، WLL باید برای مطابقت با طبقه‌بندی گروهی مکانیسم‌های جرثقیل که در AS 1418.1 برای شرایط استفاده اعمال می‌شود، کاهش یابد.

 

 

rack-new-cargo-chain-slings-warehouse-finished-products-enterprise-production-handling-removable-devices-81866360
river-boat-carries-crane-four-chain-slings-moscow-russia-november-state-unitary-enterprise-mosvodostok-performs-recovery-83211095
crane-handling-mm-pipe-gate-valves-construction-process-to-restore-drink-water-supply-spare-parts-piping-chain-87643397

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.