گاردان شفت چیست؟

گاردان شفت  یا میل گاردان(cardan shaft)(drive shaft) مجموعه ای مکانیکی برای انتقال گشتاور و دوران از محل مولد به محل مصرف می باشد.

علت استفاده از این قطعه مکانیکی در صنعت نیاز به انتقال گشتاور و دوران و ایحاد اتصالات بین قطعاتی است که به علت وجود فاصله و یا نیاز به یک حرکت نسبی مابینشان نمیتوانند مستقیما با هم در ارتباط باشند. “گاردان” به افتخار ریاضیدان ایتالیایی جرلامو کاردانو گذاشته شده است.
گاردان‌ شفت ها حامل گشتاورند، آن‌ها در معرض پیچش و تنش برشی به اندازهٔ تفاوت گشتاور ورودی و بار قرار می‌گیرند. در نتیجه باید آنقدر قوی باشند تا تنش وارده را تحمل کنند و در عین حال وزنشان خیلی زیاد نباشد که لختی‌شان  افزایش پیدا نکند.

گاردان شفت ها جهت تحمل انواع حرکات و فشار ها  دارای یک یا چند مفصل همه‌کاره، کوپلینگ فکی، یا مفصل rag، و گاهی اوقات مفصل هزارخار یا مفصل کشویی می‌باشند.

این مجموعه برای اولین بار در اواسط قرن ۱۹ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است.

در تمامی ماشین ها حتما سیستمی برای تولید قدرت مورد نیاز وجود دارد که اکثرا موتورهای الکتریکی (یا موتورهای دیزلی-بنزینی) می باشد.

برای انتقال این قدرت به محل مصرف(گیربکس-استند نورد و …)در صورتیکه بین محل مولد و محل مصرف گشتاور، شرایط زیر حاکم باشد، از شفت گاردان استفاده می گردد.

در واقع این مجموعه نوعی کوپلینگ برای شرایط خاص زیر می باشد.

۱) فاصله بین محور محرک و متحرک زیاد باشد.

۲) فاصله بین محور محرک و متحرک متغیر باشد.

۳) محور محرک و متحرک در یک راستا نباشند.

۴)محور محرک و متحرک تحت زاویه ثابت یا متغیر باشند.

قسمت های مختلف سیستم گاردان شفت:

۱٫مجموعه چهارشاخه (Journal cross assemblies)

این مجموعه در دو سمت مجموعه شفت گاردان نصب می گردد و وظیفه تامین حرکت فضایی مورد نیاز را برعهده دارد.

33

2.  مجموعه شفت یونورسال: (universal shaft)

این مجموعه مابین دوقسمت چهارشاخه گاردان نصب می گردد.

وظیفه جبران حرکت های طولی مورد نیاز ناشی از تغییر فاصله بین محور مولد نیرو با محور مصرف نیرو یا خطاهای مونتاژی و غیره را دارد.

44

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.